Papirus SQL

Oferta ZSI Papirus SQL.

Zobacz ofertę

Aktualności / Wszystkie

Wyróżnienie PRO MASOVIA

24.09.2015

Z okazji Jubileuszu 25-lecia, firma SoftHard S.A. została wyróżniona medalem PRO MASOVIA przez Pana Adama Struzika Marszałka Województwa Mazowieckiego. Wręczenie medalu oraz dyplomu odbyło się podczas uroczystej gali w dniu 18 września 2015 w Hotelu Tumskim. Odznaczenie mieliśmy zaszczyt odebrać od Pani Agnieszki Sulkowskiej Dyrektor Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Płocku. 

 

Jubileusz 25-lecia SoftHard S.A.

23.09.2015

Dnia 18 września 2015 obchodziliśmy Jubileusz 25-lecia firmy, bankiet miał miejsce w Hotelu Tumskim zlokalizowanym na przepięknym Wzgórzu Tumskim. Chcielibyśmy podziękować wszystkim przybyłym blisko 200 gościom, którzy przyjechali do nas z całej Polski. W szczególności dziękujemy za obecność Panu Andrzejowi Nowakowskiemu Prezydentowi Miasta Płock, Pani Agnieszce Sulkowskiej Dyrektorowi Mazowieckiego Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy w Płocku, Panu Wacławowi Iszkowskiemu Prezesowi Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji w Warszawie oraz Panu prof. Januszowi Zielińskiemu Prorektorowi Politechniki Warszawskiej Filii w Płocku. Dziękujemy również naszemu prowadzącemu Radosławowi Brzózce oraz Zespołowi "The Chance", którzy uświetnili naszą uroczystość. 

XXIII Międzynarodowe Targi Maszyn i Urządzeń dla Wododciągów i Kanalizacji WOD-KAN w Bydgoszczy

29.05.2015
Kolejny raz w dniach 26 do 28 maja 2015 r. uczestniczyliśmy w XXIII Międzynarodowych Targach Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji w bydgoszczy. Oferowaliśmy Zintegrowany System Informatyczny Papirus SQL w wersji dla branży wodociągowej;

Dziekujemy wszystkim, których mieliśmy przyjemność gościć na naszym stoisku.

 

Udział w projekcie Zatrudnienie Fair Play

13.02.2015

Zakończyliśmy udział w projekcie "ZATRUDNIENIE FAIR PLAY. Zostań mentorem. Wsparcie aktywności i rozwoju zawodowego pracowników 50+ w województwie mazowieckim" realizowanym przez Fundację "Instytut Badań nad Demokracją i Przedsiębiorstwem Prywatnym". W ramach projektu dokonaliśmy kompleksowego opracowania strategii zarządzania zasobami ludzkimi, z uwzględnieniem zarządzania wiekiem i mentorów, w oparciu o standard "Zatrudnienie Fair Play". Działanie to sprzyja realizacji celów istotnych dla dalszego rozwoju naszej firmy.